C

Zapisywanie plików cookie

Używamy plików cookies w celu poprawienia funkcjonowania tej strony.

Więcej informacji...

Wyjechaliśmy o godzinie 7.00 o 10.00 byliśmy w Lublinie. Z przewodniczką umówiliśmy się na spotkanie w na parkingu w Alei Unii Lubelskiej i z tego miejsca rozpoczęliśmy przygodę z Lublinem. Nazwa Lublina, podobnie jak wielu innych polskich miast, wywodzi się od imienia. Trudno powiedzieć czy chodziło o mężczyznę czy kobietę.

Na początku odwiedziliśmy dziedziniec Zamku Lubelskiego tam oglądaliśmy krużganki i architekturę neogotycką. Ta budowla powstała dopiero w XIX wieku (po wcześniejszym rozebraniu historycznej królewskiej rezydencji) i z założenia miała służyć jako więzienie.  Spacerowaliśmy uliczkami Starego Miasta, obejrzeliśmy Bramę Grodzką, Kaplicę Trójcy Świętej, Basztę Zamkową. Zwiedziliśmy Muzeum Cebularza uczestniczyliśmy w warsztatach robienia cebularzy.

Na prośbę p. Ani (jednej z naszej mieszkanek) zwiedziliśmy również Archikatedrę Lubelską Parafię Rzymskokatolicką św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Zjedliśmy pyszny obiad z deserem w Barze Promyk.

Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie mogliśmy zobaczyć Świątynię Grekokatolicką, wieś i miasteczko dawnej lubelszczyzny.

Wycieczka miała charakter nie tylko poznawczy, ale i sentymentalny, gdyż niektórzy z naszych Mieszkańców pochodzą z Lublina. Oprowadzali nas po swoim mieście rodzinnym i wspominali swoją młodość. Dopiero o 20.30 wróciliśmy do DPS.

Wycieczka odbyła się dzięki dofinansowaniu PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych