[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Po raz 16 tradycyjnie we wrześniu – od pięciu lat obchodzonym jako Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera” – spotkaliśmy się na pikniku integracyjnym „Radość w Ptaszkach”.

Najnowsze badania na świecie (w Polsce prawie nieprowadzone) alarmują liczbami. Szacuje się, że obecnie na świecie ponad 46 milionów osób żyje z otępieniem (demencją). Do roku 2050 liczba ta się zwiększy do 131 milionów.

W Polsce z powodu otępienia i zaburzeń pamięci choruje ponad pół miliona osób, często bez rozpoznania choroby, bez wiedzy najbliższej rodziny, bez wsparcia lekarzy, bez wsparcia otoczenia. Prawie 300 tysięcy jest dotknięta najcięższą postacią – chorobą Alzheimera.

Na świecie co 3 sekundy kolejna osoba zapada na  demencję (otępienie). Koszty otępienia na świecie szacowane są na 818 miliardów dolarów  rocznie.

Choroba nie powinna być wyrokiem. Można z nią żyć, pod warunkiem, że inni rozumieją na czym polega i jak mogliby radzić sobie z problemami, które stwarza dla chorego i jego bliskich.

Piknik jest wkładem naszej organizacji w kampanię społeczną, mającą na celu podnoszenie społecznej świadomości  o chorobie Alzheimera oraz walkę przeciwko stygmatyzacji chorych.

Zorganizowanie takiego przedsięwzięcia  to wiele tygodni przygotowań i mnóstwo godzin pracy fizycznej i umysłowej. Wszystkim pracownikom za  zarwane noce, za wiele godzin dodatkowej pracy, za zaangażowanie rodzin serdecznie dziękujemy.

Gorące podziękowania dla całego zespołu za tworzenie szczególnej atmosfery, za umiejętność pozostawienia własnych trosk i emocji za bramą, za serce, cierpliwość i troskę o każdego mieszkańca, za tworzenie prawdziwego, ciepłego DOMU.

Dziękujemy Staroście Powiatu Siedleckiego Panu Dariuszowi Stopie oraz Burmistrzowi Miasta i Gminy Mordy Panu Janowi  Ługowskiemu za objęcie patronatem honorowym naszego spotkania.

Partnerami spotkania byli: Gmina Zbuczyn,  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach i Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie na piknik, za wspólną zabawę i chwilę refleksji, a szczególnie:

Mieszkańcom i Opiekunom z Domów Pomocy Społecznej:  „Nad Stawami” w Siedlcach, z Wirowa i z Św. Józefa w Mieni.

Pani Antoninie i Eugeniuszowi Mąkom, Grupie Wsparcia dla Opiekunów Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniom i organizacjom: Katolickiemu Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych oddział Siedlce, Stowarzyszeniu Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku, Uniwersytetowi III Wieku z Siedlec, Kołu Emerytów i Rencistów z Mordów i Zespołowi Ludowemu Podlasianki.

Dziękujemy księdzu Tadeuszowi – proboszczowi parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryj Panny w Bejdach za stałą posługę duszpasterską i wsparcie duchowe dla naszych mieszkańców oraz za sprawowanie Mszy Świętej

Dziękujemy zespołowi „BARKA” z parafii pod wezwaniem Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach za oprawę muzyczną Mszy Świętej.

Dziękujemy Pani Dyrektor Bożenie Długosz z Nauczycielami i dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Uśmiechu  w Grali Dąbrowiźnie za możliwość wysłuchania pięknych piosenek i obejrzenia występu muzyczno-wokalnego.

Grupie Tańca Cygańskiego MIRO IŁO prowadzonego przez cudowną pełną serdeczności Ulę Jarosiewicz. Wszystkim tancerkom wielkie DZIĘKUJEMY za radość i szczęście jaką dałyście naszym mieszkańcom i gościom swoim tańcem i energią. Szczególne uściski dla Majeczki J

Pani Urszuli Chruściel solistce Zespołu Wokalnego Uniwersytetu III Wieku w Siedlcach  za możliwość usłyszenia jej pięknego głosu.

Pani Izabeli Kuniewicz z GOK w Siedlcach za poprowadzenie konkursów dla dzieci.

Pani Danucie Pasiak ze Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku za popcorn i możliwość własnoręcznego „ukręcenia” waty cukrowej.

Z całego serca pragniemy podziękować za pokaz boksu tajskiego i za rapowanie chłopcom z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Wojnowa. Wielkie dzięki za pomoc przy organizacji pikniku, za te wszystkie przeniesione ławki, napoje, skrzynki, stoły i wiele, wiele innych rzeczy, które robiliście. Gratulacje dla Pani Dyrektor Małgorzaty Danielak-Chomać i wychowawców Pani Judyty Rymarzak i Pana Grzegorza Zygadło – macie wspaniałych podopiecznych, wykonujecie świetną pracę i nie mamy pojęcia jak obywaliśmy się bez Was do tej pory.

Dziękujemy Radkowi Polakowi i jego kolegom za poprowadzenie i dopilnowanie techniczne imprezy. Ani Harasim – Polak za łapanie okiem obiektywu najlepszych momentów naszego spotkania.

Patronat medialny nad piknikiem objęli: TVP3 Warszawa, Katolickie Radio Podlasie, podlasie24, Echo Katolickie, Łosice info

Piknik był współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W dzisiejszych czasach żadna tak duża impreza nie może się odbyć bez wsparcia sponsorów, a są to:

·        Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Agro-Top” z Wiśniewa

·        Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych

·        Bank Spółdzielczy w Siedlcach

·        Bank Żywności w Siedlcach

·        CARSED Spółka Jawna J. Chełstowski, K. Lipiński, T. Rybałtowski

·        Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe VOLANT Urszula i Daniel Grabowscy Spółka Jawna    Opole Nowe

·        NATRIX Sp. z o.o. Szumowo

·        Zakład Produkcji Kruszyw Rupińscy Spółka Jawna

·        Cukiernia Pszczółka Skórzec

·        Hurtownia Artykułów Spożywczych Siwek Elżbieta  Łosice

·        Piekarnia – Cukiernia JAN Aleksandra Zając Mordy

·        Sklep Spożywczo-Przemysłowy Grażyna Konasiuk Mordy

 

Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok w jeszcze większym gronie.

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”4468,4469,4470,4471,4450,4472,4451,4459,4452,4453,4456,4460,4461,4462,4474,4457,4463,4464,4465,4467,4449,4466,4473,4455,4458,4454″][/vc_column][/vc_row]