Sprawozdanie merytoryczne z imprezy integracyjnej „ Sobótkowe Spotkania” w dniu 17 czerwca 2018 r.

W dniu 17 czerwca 2018 roku w Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filią w Kukawkach na terenie gminy Przesmyki odbyło się kolejne spotkanie integracyjne. Impreza organizowana w Kukawkach nosi nazwę „Sobótkowe Spotkania”. Jest to święto pensjonariuszy oraz pracowników Domu Pomocy. Inicjatorem spotkania jest Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, zaś głównym organizatorem dyrektor i pracownicy Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Kukawkach.

Partnerami byli: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wojnowie.

W spotkaniu udział wzięło około dwustu pięćdziesięciu gości w tym około stu niepełnosprawnych. Na spotkanie przybyli mieszkańcy: Domu Pomocy Społecznej „Nad Stawami” w Siedlcach z dyrektorem i opiekunami, Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Jabłonnej Lackiej, Domu Pomocy Społecznej w Wirowie, Domu Pomocy Społecznej w Ptaszkach, bardzo liczna grupa członków Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych oddział w Siedlcach, młodzież CKUiZ w Siedlcach, członkowie prowadzonej przez Stowarzyszenie Grupy Wsparcia. Rodziny naszych mieszkańców jak zwykle przyjechali do swoich bliskich. Poza tym wśród naszych gości byli mieszkańcy Siedlec oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy przybyli również całymi rodzinami.

Mszę Świętą w intencji mieszkańców domu, pracowników i zgromadzonych gości odprawił ksiądz Krzysztof Jaszczuk, proboszcz z Parafii Św. Jakuba Apostoła z Przesmyk. Oprawę mszy zapewnił Zespół Wokalno-Instrumentalny “Barka” istniejący przy parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach. Nasi mieszkańcy wraz z terapeutkami poprowadzili modlitwę wiernych.

Kierownik DPS filii w Kukawkach Pani Ewa Żurawska powitała zaproszonych gości, którzy licznie zgromadzili się na naszym Pikniku. Serdecznie podziękowała księdzu Krzysztofowi za posługę duszpasterską świadczoną przez cały rok i odprawienie mszy świętej. Podziękowała także wszystkim pracownikom pracującym w Domu Pomocy Społecznej w Kukawkach za codzienną pracę, opiekę, serdeczność oraz troskę jaką darzą podopiecznych.

Pani Maria Leszczyńska prezes Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, które prowadzi Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filią Kukawki, wygłosiła prelekcje pt. „Kartka z kalendarza – dzień opiekuna” – opowiadała o życiu z chorym na Alzheimera, o opiece nad nim i o rozpoczynającym się projekcie „Alzheimer! Jak żyć?. Projekt ma na celu wsparcie umęczonych opiekunów. Rodziny, które zgłoszą się do Stowarzyszenia otrzymają bezpłatną pomoc rehabilitanta, pielęgniarki, terapeuty i opiekuna, którzy przyjdą do domu, pomogą, nauczą jak opiekować się chorym, jak zorganizować mu wolny czas, jak pielęgnować chorego nie szkodząc własnemu zdrowiu. Oprócz tego opiekunowie dostaną wolny dzień tylko dla siebie, w tym czasie asystent będzie się zajmował chorym.
Stowarzyszenie co roku w czerwcu organizuje piknik, który jest wkładem naszej organizacji w kampanię społeczną, mającą na celu podnoszenie społecznej świadomości o chorobie Alzheimera oraz walkę przeciwko stygmatyzacji chorych psychicznie.

W Polsce z powodu otępienia i zaburzeń pamięci choruje ponad pół miliona osób, często bez rozpoznania choroby, bez wiedzy najbliższej rodziny, bez wsparcia lekarzy, bez wsparcia otoczenia. Prawie 300 tysięcy jest dotknięta najcięższą postacią – chorobą Alzheimera. Na świecie co 3 sekundy kolejna osoba zapada na demencję (otępienie).
Po wystąpieniach oficjalnych przyszła kolej na część artystyczną, którą prowadził Pan Radosław Polak.
Jako pierwsi na scenie wystąpili mieszkańcy naszego Domu, którzy wystąpieniem pt. „Dom chlebem pachnący…” ożywili piknik. Była to inscenizacja poetycko – muzyczna opowiadająca o ojczyźnie i chlebie powszednim zakończona poczęstunkiem w postaci własnoręcznie upieczonego chleba.
Następnie występ wokalny zaprezentowały dzieci z Zespołu Szkół w Przesmykach.

Na scenie wystąpili również wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Wojnowie. Zaśpiewali piosenki do których tekst i muzykę napisali sami.
Niezwykłą atrakcją był pokaz tańca cygańskiego i nauka tańca poprowadzona przez członkinie zespołu MIRO IŁO. Nasi goście chętnie przyłączyli się do zabawy, próbując naśladować ruchy profesjonalnych tancerek. Nie zabrakło śmiechu i radości.

W czasie trwania występów na ternie ośrodka w Kukawkach odbywały się liczne konkursy i animacje dla dzieci. Dzieci miały okazje skorzystać z „radosnego makijażu” i zamienić buzie w różne postacie z bajek.

Możliwością podczas pikniku było sprawdzenie kondycji pamięci oraz zdolności do zapamiętywania świeżych informacji. Młodzież z CKUiZ malowała dzieci farbami do twarzy.
Przy grillu, kawie, herbacie i ciastkach wszyscy odpoczywali ciesząc się piękną pogoda i rozpoczętymi wakacjami.
Piknik zakończyła dyskoteka, podczas której pod sceną bawili się zarówno młodzi jak i starsi uczestnicy imprezy. Wśród tańczących byli również nasi podopieczni, w tym także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, którzy wspólnie z uczestnikami poruszali się w rytm muzyki.

Dzięki nawiązaniu współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Wojnowie pozyskaliśmy do organizacji pikniku liczną grupę wolontariuszy, którzy byli pomocni na każdym etapie naszego spotkania. Młodzież bardzo chętnie pomagała zarówno w przygotowaniach do imprezy, w trakcie służyli pomocą zarówno gościom jak i organizatorom, byli także pomocni pod czas sprzątania po uroczystości.

Uważamy, że piknik osiągnął swój zamierzony cel jakim była integracja i uświadamianie ludzi, że chorobę Alzheimera można oswoić i nie należy się jej bać. Goście mogli poznać naszych podopiecznych, porozmawiać z nimi i potańczyć. Mogli też przekonać się, że sensem istnienia takich placówek jak nasza nie jest tylko wegetatywne życie.
Patronat medialny nad piknikiem objęli: portal podlasie24, Katolickie Radio Podlasie oraz portal ŁOSICE.info

Oprawę muzyczną zapewnił zespół MAXIM, a zdjęcia zrobiła Foto-Gra Anna Harasim.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę i zapraszamy we wrześniu do Ptaszek.

Piknik był współfinansowany ze środków PFRON