Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

Rekrutacja do “Kotwicy”

Metody pozyskania kandydatów do “Kotwicy” Dziennego Domu Pobytu

Przede wszystkim musimy pozyskać uczestników projektu. I o ile wiemy, że zapotrzebowanie jest bardzo duże to mamy też świadomość, że przyznanie się do choroby jest sprawą trudną. Osoba chora wymaga wsparcia i dużej świadomości.

Wsparcie i pomoc w Dziennym Domu Pobytu uzyskają osoby w pierwszej fazie choroby alzheimera. Ta faza często jest prawie niezauważalna przez otoczenie i wypierana przez chorego. Zdarzają się przypadki bagatelizowania objawów z powodu wstydu i strachu. Ludzie chorzy mają poczucie, że jeśli nie będą mówili o chorobie to ona w magiczny sposób zniknie. Wypieranie i konfabulacja na temat pamięci są u chorych na porządku dziennym.

Mając świadomość jak trudno będzie przekonać zainteresowanych do zgłoszenia się do Dziennego Domu Pobytu postawiliśmy przede wszystkim na rekrutację w postaci plakatów i ulotek oraz postów w mediach społecznościowych. Rekrutacja do Kotwicy pojawiła się również w lokalnym radio, prasie i telewizji. Ulotki i plakaty rozmieściliśmy w miejscowych przychodniach, szpitalach, aptekach, ośrodkach pomocy socjalnej, sklepach medycznych, w parafiach i na słupach ogłoszeniowych.

rekrutacja-do-"kotwicy"

Dwuetapowa rekrutacja

Mamy świadomość że względu na epidemię coronavirusa te kanały rekrutacji mogły się okazać mniej skuteczne. Jednakże sam fakt, że udało nam się zainteresować projektem miejscowych lekarzy wiele nam ułatwił. Kolejną metodą pozyskiwania kandydatów jest tak zwana komunikacja szeptana. Polega ona na informowaniu znajomych. Znajomi przekazywali innym i tak rozchodziła się wieść o rekrutacji do “Kotwicy” Dziennego Domu Pobytu.

Rekrutacja do projektu przebiega dwuetapowo. Najpierw osoba zainteresowana wypełnia kwestionariusz zgłoszeniowy, który jest dostępny na naszej stronie internetowej. Można też zgłosić się osobiście do biura projektu przy ul Pescantina 8/72. Po wypełnieniu dokumentów kandydaci czekają na badanie kwalifikacyjne, prowadzone przez psychologa, które odbędzie się pod koniec października. Wtedy też odbędzie się procedura kwalifikacji do Dziennego Domu Pobytu.