13 czerwca 2019 r. na ternach zielonych Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filią w Kukawkach (gmina Przesmyki) odbył się piknik integracyjny pt. „Sobótkowe spotkania”.

Piknik w Kukawkach to okazja do tego, aby osoby niepełnosprawne przebywające na co dzień w różnych placówkach mogły wspólnie pobawić się i zintegrować. W tym roku DPS w Kukawkach odwiedziły: Dom Pomocy Społecznej w Siedlcach „Dom nad Stawami”, Dom Pomocy Społecznej „Pomocna dłoń” w Wirowie, Dom Pomocy Społecznej  im. Św. Józefa w Mieni, Dom Pomocy Społecznej dla kobiet przewlekle, somatycznie chorych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek, Warsztat Terapii Zajęciowej w Siedlcach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Kisielanach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Siedlcach, Środowiskowy Dom Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Siedlcach, Środowiskowy Dom Samopomocy z Tchórzewa oraz rodziny mieszkańców.

Partnerami wydarzenia byli: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wojnowie.

Piknik rozpoczęto mszą świętą koncelebrowaną przez księdza Krzysztofa Jaszczuka,  proboszcza Parafii św. Jakuba Apostoła w Przesmykach. Do mszy posługiwali mieszkańcy naszego domu. Oprawę muzyczną mszy zapewnił zespół Forum.

Wsparcie techniczne pikniku jak zawsze zapewnili wolontariusze z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wojnowie. Chłopcy chętnie wsparli pracowników DPS w Kukawkach na każdym etapie organizacji pikniku: pomogli przed piknikiem, podczas jego trwania i w uprzątnięciu placu. Pomagali nie tylko fizycznie. Doskonale wcielili się w rolę opiekunów osób niepełnosprawnych, byli czujni i uważni na ich potrzeby.  

Uczennice z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach jak co roku malowały buzie chętnym uczestnikom pikniku. Z uśmiechem spełniały marzenia rysując  kwiatki, serduszka czy też bardziej skomplikowane wzory na twarzach mieszkańców i gości.

Na scenie wystąpili mieszkańcy DPS w Kukawkach, którzy pod okiem terapeutów ćwiczyli tygodniami swoje role. Przedstawili piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Publiczność śpiewała wraz z nimi. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Wszyscy uczestnicy pikniku mogli rywalizować w zorganizowanych przez nasze terapeutki, konkursach z nagrodami. Nie było przegranych, każdy z biorących udział w konkursie dostał drobny upominek. Chętni mogli spróbować swoich sił w puszczaniu ogromnych baniek mydlanych. Ta atrakcja sprawiła dużo frajdy i wywołała salwy gromkiego śmiechu. 

Piknik zakończyła dyskoteka, podczas wspólnie bawili się zarówno młodzi jak i starsi uczestnicy imprezy. Wśród tańczących byli również nasi podopieczni, w tym także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Piknik to czas radości, uśmiechu i integracji.  Wspólne spędzanie czasu przy grillu, kawie, herbacie i ciastkach pomagało w utrzymaniu starych znajomości i w nawiązywaniu nowych. Wszyscy odpoczywali ciesząc się piękną pogoda, swoim towarzystwem i rozpoczętymi wakacjami. Oprawę muzyczną pikniku zapewnił zespół Forum. 
Piknik był współfinansowany ze środków PFRON.

Tekst: Sylwia Wierzejska, Renata Orłowska

Galeria zdjęć