C

Zapisywanie plików cookie

Używamy plików cookies w celu poprawienia funkcjonowania tej strony.

Więcej informacji...

Grudzień 2020 w Dziennym Domu Pobytu

Grudzień 2020 to drugi miesiąc naszego funkcjonowania w trybie „domówek”. Przyznajemy, że na początku mieliśmy drobne obawy, jak ten nasz zmodyfikowany system się sprawdzi. Jest to pionierska wizja projektu. Dzięki realizacji projektu „Alzheimer! Jak żyć? mamy już pewne doświadczenie w świadczeniu usług w domu podopiecznego. Jednakże nie mamy doświadczenia w świadczeniu usług na tak dużą skalę. Skoordynowanie kilku terapeutów i kilkunastu ludzi to nie lada wyzwanie. Do tego dochodziła również obawa o to, czy wszyscy będą zadowoleni. Czy nikt nie poczuje się urażony tym, że obcy ludzie wchodzą w jego przestrzeń?
Z pełną świadomością możemy powiedzieć, że udało nam się pozyskać do tego projektu fantastyczną, wyspecjalizowaną i empatyczną kadrę. Nasi terapeuci charakteryzują się wrażliwością, dyskrecją i uważnością. Są otwarci na potrzeby naszych podopiecznych i ich rodzin.

Praca w warunkach domowych

Praca w warunkach domowych Dziennego Domu Pobytu “Kotwica” jeden na jeden pozwala na lepsze skupienie się na deficytach chorego i pracowaniem nad poprawą funkcji poznawczych. Terapeuta może bardziej skupić się na możliwościach i potrzebach podopiecznego. Dzięki tym spotkaniom szybciej nawiązuje się między nim nić porozumienia i sympatii. Uczestnicy zapisują sobie w kalendarzach kiedy kto do nich przychodzi. Przygotowują siebie i mieszkanie do wizyt terapeutów jak do wizyt kogoś bliskiego. Takie zajęcia to dla nich coś odświętnego i czekają na nie z utęsknieniem. Terapia została dostosowana do warunków domowych uczestników. Zajęcia terapii ruchowej, praca z logopedą mają trochę inną formę iż ta, którą docelowo zaplanowaliśmy. Jeden z terapeutów jest w stałym kontakcie telefonicznym z podopiecznymi i służy wsparciem nawet w weekendy. Co istotne, rodziny też korzystają z tej formy wsparcia. Rozmawiają z terapeutami o postępach uczestników. Angażują się w niektóre zajęcia. A także podpatrują jak ich bliscy pracują z terapeutami, a później sami aranżują czas wolny chorym. Rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania. Nasi podopieczni bardzo chętnie podjęli współpracę i z entuzjazmem przyjmowali wizyty terapeutów. Oprócz usług terapeutycznych zapewniamy także obiady naszym uczestnikom. Grudzień 2020 to też miesiąc, w którym zaplanowaliśmy indywidualne konsultacje z lekarzem psychiatrą. Spotkania odbyły się na początku grudnia. Pani Doktor przebadała uczestników i porozmawiała z ich rodzinami. Uczestnicy w samych superlatywach wypowiadali się o profesjonalizmie terapeutów i jakości otrzymywanych posiłków. W między czasie przeszliśmy pozytywnie kontrolę Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Przed świętami przygotowaliśmy paczki dla naszych uczestników, które zostały rozwiezione dla każdego uczestnika. Złożyliśmy też życzenia świąteczne i noworoczne. Wszyscy bardzo chcemy spotykać się już w docelowym miejscu tj. w budynku w którym mieści się Dzienny Dom Pobytu „Kotwica”. Na razie musimy czekać i cieszyć się z tego, że chociaż tak możemy pomóc potrzebującym.