

Podsumowanie projektu „Alzheimer! Jak żyć?”
W trakcie trwania projektu miałam możliwość zapoznania się z problemami oraz trudnościami z jakimi muszą sobie radzić rodziny, które opiekują się osobą z chorobą Alzheimera, Parkinsona i innymi otępieniami.
Podsumowując swoją pracę jako opiekuna-asystenta mogę powiedzieć, że są rodziny, które nie potrafią się odnaleźć w sytuacji z jaką przyszło im się zmierzyć. Opiekunowie nie mają odpowiedniej wiedzy jak opiekować się osobą chorą, wstydzą się prosić o pomoc jak również wstydzą się tego, iż choroba dotknęła ich bliskich, nie wiedzą jak radzić sobie z emocjami związanymi z zaistniałą sytuacją.

Rehabilitacja ruchowa jest ważnym elementem w leczeniu osób z chorobą Alzheimera. Odgrywa ona istotną rolę w podtrzymywaniu aktywności chorego oraz poprawia jakość życia.
Podczas realizacji projektu mającego na celu pomoc osobom z chorobą Alzheimera poznałam wielu pacjentów, z których część była osobami leżącymi bez kontaktu. Pozostała część to pacjenci chodzący na różnym etapie otępienia. Realizując projekt starałam się, aby rehabilitacja była zawsze dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta uwzględniając jego aktualny stan zdrowia.

Projekt ,,Alzheimer jak żyć” był dla mnie jako – pielęgniarki nowym doświadczeniem i wyzwaniem.
W swoim prawie trzydziestoletnim doświadczeniu pracy w zawodzie pielęgniarki, wykonując obowiązki stacjonarnie z chorymi podjęłam wzywanie edukacji opiekunów w środowisku domowym podopiecznego, gdzie czuje się on bezpiecznie i nie wystraszy się „syndromu białego fartucha”. Podczas realizacji projektu w ciągu 3 lat zetknęłam się z chorym z rozpoznaniem choroby Alzheimera w różnych jego stadiach, oraz z chorobami współistniejącymi takimi jak: cukrzyca insulino zależna, niewydolność serca, nerek, padaczka czy choroba nowotworowa.
Uczestnicy naszego projektu i ich opiekunowie przyjęli mnie z otwartymi ramionami, chętnie słuchali moich porad, opowieści, wdrażając wiele moich wskazówek w bezpośredniej opiece. Poprzez pomiar podstawowych parametrów, życiowych wskazałam tendencje wzrostu ciśnienia tętniczego krwi czy poziomu cukru kierując do lekarza POZ, kiedy stan zdrowia tego wymagał. U jednego z opiekunów wykryłam cukrzycę.
